czwartek, 4 stycznia 2018

28. Ewa Nowak - Bransoletka

Do sięgnięcia po Bransoletkę Ewy Nowak zachęcił mnie opis na okładce: „Opowieść o wyzwaniu, które trzeba podjąć, gdy ma się szesnaście lat. I o miłości, o którą trzeba walczyć”. Te słowa sprawiły, że od razu utożsamiłam się z Weroniką, główną bohaterką powieści. W moim wyborze utwierdziłam się, gdy przeczytałam, że Weronika jedzie na obóz teatralny, gdzie będą się rozgrywać najważniejsze wydarzenia. Zawsze chętnie i z zainteresowaniem słucham o teatrze i gdy tylko mam możliwość, udaję się na spektakl. W związku z tym książka wydała mi się jeszcze bardziej odpowiednia dla mnie.
Już od pierwszych stron powieść nie pozwalała mi się oderwać, a przynajmniej nie na długo. Moje myśli wciąż wędrowały ku Weronice, Irce i Łukaszowi. Ewa Nowak znana mi była jako autorka książek dla młodzieży, lecz nigdy wcześniej nie sięgałam po jej powieści. Bransoletka była bardzo dobrym wyborem.
Oprócz interesującej fabuły powieść ma wartość dodatkową. Autorka pokazuje w niej, w jaki sposób nabrać dystansu do siebie, do swoich problemów, jak radzić sobie z kompleksami oraz że nie warto zbyt wcześnie oceniać nowo poznane osoby. Zamieściła w utworze niezliczoną ilość aforyzmów, do których codziennie wracam myślami. Moim ulubionym jest: „Bierne bohaterki są paskudnie irytujące”. Bardzo trafne było również stwierdzenie i ostrzeżenie Salomei (instruktorki teatralnej na obozie), że „Myśli materializują się na twarzy, dlatego trzeba na nie uważać”. Odkrywcza była dla mnie myśl Salomei, że „Każdy gra pierwszoplanową rolę w swoim własnym filmie”, a gatunek tego filmu jest naszym wyborem.
Weronika jest choleryczką i tak jak każdej nastolatce, przytrafiają jej się różne perypetie. Od nieznośnego ojca, poprzez problemy z rówieśnikami, aż po problemy sercowe. Natomiast udział w warsztatach diametralnie zmienia postawę bohaterki wobec życia i otaczających ją ludzi.
Polecam tę książkę wszystkim, bez wyjątku, a zwłaszcza nastolatkom. Bransoletka pomaga zrozumieć nie tylko siebie, ale i otaczający świat.


Magda

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz