Wulgaryzmy
Mówienie w sposób wulgarny należy do zachowań niezgodnych z przyjętą normą obyczajową i z reguły stanowi świadectwo niskiego poziomu kultury!
WYZWISKO – to zwykle spontanicznie wypowiedziane wyrażenie,
ujawniające emocje mówiącego względem adresata; może być ono użyte po to, by
adresat wiedział, że mówiący czuje względem niego coś złego i żeby adresat
czuł się źle z tego powodu, np. świnia,
kretyn, bałwan.
PRZEKLEŃSTWO – jest to jednostka leksykalna, za pomocą której mówiący
może w sposób spontaniczny ujawnić swoje emocje względem czegoś lub kogoś,
nie przekazując żadnej informacji, np. cholera, psia krew, do licha,
kurna, kurczę blade.
Sens przekleństwa jest motywowany utrwaloną w kulturze ludowej i religijnej wiarą w magiczną moc słów, w to, że poprzez wypowiadanie określonych formuł słownych (klątw, zaklęć) mogą spełniać się wyrażone w nich życzenia ludzi, by komuś stało się coś złego. W sensie językowym osoba przeklinająca wyraża jakieś emocje (niekoniecznie negatywne). Przekleństwa są wyrażeniami semantycznie (informacyjnie) pustymi. Zakresu zbioru przekleństw nie da się wyznaczyć w sposób ostry.
WULGARYZM – jest to jednostka leksykalna, za pomocą której
mówiący ujawnia swoje emocje względem kogoś lub czegoś, łamiąc przy tym tabu
językowe, np. gówno, dupa, kurwa.
Poprzez użycie wyrażenia wulgarnego mówiący łamie obowiązującą w danej zbiorowości konwencję kulturową i językową. Zgodnie z rozpowszechnioną konwencją kulturową nie ujawnia się faktów z zakresu życia osobistego – zwłaszcza seksualnego – człowieka, dotyczących jego intymnych części ciała, czynności seksualnych, czynności fizjologicznych. Do systemu leksykalnego języka należą więc takie jednostki, które są objęte zakazem użycia, czyli tzw. tabu językowe. Wulgaryzm ma przede wszystkim motywację kulturową, a ściślej obyczajową.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz