poniedziałek, 22 stycznia 2018

29. WYZWANIE CZYTELNICZE na rok 2018!

Kochani, proponuję Wam dziś WYZWANIE CZYTELNICZE na rok 2018.
12 książek – jedna na miesiąc – z pewnością nie jest przesadnie wygórowanym oczekiwaniem. Podejmijcie wyzwanie!

W roku 2018
przeczytam:

- książkę, na podstawie której powstał FILM lub SERIAL

- książkę poleconą PRZEZ ZNAJOMYCH

- książkę o czymś, czym się INTERESUJĘ

- książkę polecaną w INTERNETOWYCH RANKINGACH

- książkę, która pierwsza przychodzi mi do głowy, gdy czytam TEN PUNKT

- książkę z młodości moich RODZICÓW

- książkę poleconą W BIBLIOTECE

- książkę o MOICH RÓWIEŚNIKACH

- książkę wypożyczoną Z BIBLIOTEKI

- książkę PRZED SNEM

- książkę, przy której można SIĘ POŚMIAĆ

- książkę, która NIE JEST SZKOLNĄ LEKTURĄ

czwartek, 4 stycznia 2018

28. Ewa Nowak - Bransoletka

Do sięgnięcia po Bransoletkę Ewy Nowak zachęcił mnie opis na okładce: „Opowieść o wyzwaniu, które trzeba podjąć, gdy ma się szesnaście lat. I o miłości, o którą trzeba walczyć”. Te słowa sprawiły, że od razu utożsamiłam się z Weroniką, główną bohaterką powieści. W moim wyborze utwierdziłam się, gdy przeczytałam, że Weronika jedzie na obóz teatralny, gdzie będą się rozgrywać najważniejsze wydarzenia. Zawsze chętnie i z zainteresowaniem słucham o teatrze i gdy tylko mam możliwość, udaję się na spektakl. W związku z tym książka wydała mi się jeszcze bardziej odpowiednia dla mnie.
Już od pierwszych stron powieść nie pozwalała mi się oderwać, a przynajmniej nie na długo. Moje myśli wciąż wędrowały ku Weronice, Irce i Łukaszowi. Ewa Nowak znana mi była jako autorka książek dla młodzieży, lecz nigdy wcześniej nie sięgałam po jej powieści. Bransoletka była bardzo dobrym wyborem.
Oprócz interesującej fabuły powieść ma wartość dodatkową. Autorka pokazuje w niej, w jaki sposób nabrać dystansu do siebie, do swoich problemów, jak radzić sobie z kompleksami oraz że nie warto zbyt wcześnie oceniać nowo poznane osoby. Zamieściła w utworze niezliczoną ilość aforyzmów, do których codziennie wracam myślami. Moim ulubionym jest: „Bierne bohaterki są paskudnie irytujące”. Bardzo trafne było również stwierdzenie i ostrzeżenie Salomei (instruktorki teatralnej na obozie), że „Myśli materializują się na twarzy, dlatego trzeba na nie uważać”. Odkrywcza była dla mnie myśl Salomei, że „Każdy gra pierwszoplanową rolę w swoim własnym filmie”, a gatunek tego filmu jest naszym wyborem.
Weronika jest choleryczką i tak jak każdej nastolatce, przytrafiają jej się różne perypetie. Od nieznośnego ojca, poprzez problemy z rówieśnikami, aż po problemy sercowe. Natomiast udział w warsztatach diametralnie zmienia postawę bohaterki wobec życia i otaczających ją ludzi.
Polecam tę książkę wszystkim, bez wyjątku, a zwłaszcza nastolatkom. Bransoletka pomaga zrozumieć nie tylko siebie, ale i otaczający świat.


Magda

27. Start w nowy rok

Witajcie w nowym, 2018 roku.
Jak wiecie, w pierwszym półroczu bieżącego roku szkolnego nasza szkoła wzbogaciła się - za sprawą ministerialnego Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa - w nowe, interesujące książki do biblioteki szkolnej. Wspólnymi siłami przeprowadziliśmy projekt, w ramach którego nagrywaliście na podstawie nowych książek własne audiobooki, pisaliście recenzje zakupionych pozycji, tworzyliście filmiki promujące czytelnictwo i fotografie "Sleeveface". Napracowaliście się, a my razem z Wami.
Pozwolę sobie zamieszczać tutaj sukcesywnie najlepsze Wasze prace, ponieważ naprawdę zasługują na to, aby je pokazać wszystkim. Dziś, dla zachęty - pierwsza napisana przez Was i dla Was recenzja. Pozostawiam tutaj link do niej, pojawi się ona również w rubryce "GORĄCO POLECAM"! po prawej stronie.
Miłego czytania!
No i, oczywiście, zapraszam do biblioteki.